Подаване на декларация образец 1 за минали периоди | РААБЕ Експерт

Уважаеми клиенти, Във връзка с въведеното в България извънредно положение поради пандемията от COVID-19, Ви уведомяваме, че въвеждаме дистанционен режим на работа за всички служители на РААБЕ България ЕООД. Нашият офис ще е затворен, но продължаваме да обслужваме Вашите поръчки и да доставяме издания.
За връзка с отдел “Oбслужване на клиенти”можете да ни намерите на: тел.: 0893 444 310 / 0879 545 426 / 0896 669 914; имейл: service@raabebg.com
За връзка с отдел „Семинари в област Образование” можете да ни намерите на: тел.: 02 974 17 81 / 0879 545 417; имейл: academy@raabebg.com

Подаване на декларация образец 1 за минали периоди

Подаване на декларация образец 1 за минали периоди
Въпрос: 

Собственик и управител на ЕООД има сключен договор за управление и контрол без да получава възнаграждение. Същия човек работи по трудов договор в друга фирма и е осигурен на максималния осигурителен доход 2600. Лицето не е подавало до момента Декларация 1 през фирмата, в която е управител. Следва ли да се подава такава декларация и ако да, как може да подаде декларация 1 за година назад?

Отговор: 

Когато управителите на търговски дружества не получават възнаграждение, съгласно сключения с тях договор за управление и контрол, те не следва да се осигуряват, тъй като упражняват трудова дейност безвъзмездно. Декларации обр. №1, приложение към чл. 2, ал. 1 от Наредба №Н-8/2005 г. се подават само за лицата, които подлежат на осигуряване на някое от основанията по чл. 4 от КСО, поради което във Вашия случай, не следва да се подават декларации за работата на лицето като управител /декларация, в която в т. 12 „код за вид осигурен“ се попълва „10“/.

Имайте предвид, че този отговор важи само, ако лицето не следва да получава и реално не получава възнаграждение за дейността си като управител.

Ако лицето управлява дружеството като собственик, за него възниква задължение да се осигурява като самоосигуряващо се лице на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Тъй като то е осигурено на максималния размер на осигурителния доход по трудов договор, осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице не следва да се внасят, но това не променя факта, че лицето е самоосигуряващо се по силата на цитираната норма. В този случай за него възниква задължение да подава декларации обр. № 1, в която в т. 12 „код за вид осигурен“ се попълва „12“. Дните в осигуряване се отчитат в т. 16.4, а т. 21 „Осигурителен доход“ не се попълва, тъй като лицето не дължи осигурителни вноски на това основание.

До края на 2015 г. това правило важи безусловно за всички самоосигуряващи се лица, които не внасят осигурителни вноски, тъй като са осигурени на максималния размер на осигурителния доход на друго основание. От 1 януари 2016 г. с промяната на чл. 3, ал. 9 от Наредба № Н-8/2005 г. това задължение отпадна за самоосигуряващите се лица, които са избрали да се осигуряват само за фонд „Пенсии“.

Към днешна дата неподадени декларации обр. №1 за периоди преди 1 януари 2016 г. се подават само след разрешение от компетентните органи на НОИ. Неподадени декларации обр. №1 за периоди след 1 януари 2016 г. се подават по общите правила по ел. път в НАП.

Санкцията за неподадена в срок декларация по Наредба №Н-8/2005 г. е глоба от 50 до 500 лева /чл. 355, ал. 1 от КСО/. Тя се налага по преценка на органите по приходите от НАП.

Сподели тази статия: 
Категория новини: 
Персонал и осигуряване
Таг новини: 
декларация образец 1КСОНОИ
Go to top