Задължително сключване на застраховки е предвидено в редица закони, като например:
Задължителното застраховане по отношение на бюджетните предприятия, може да се разглежда в две насоки:
В горепосочените случаи, поради наличието на фактори водещи до по-висока степен на риск за здравето и живота на съответните служители/работници в различни бюджетни предприятия, законодателят е предвидил задължително застраховане.
Бюджетното предприятие, чиято дейност се регулира от съответния посочен по-горе нормативен акт има задължението да осигури сключването на застраховки „Злополука“ и/или „Живот“ за своите работници/служители.
Задължително застраховане на имущество е предвидено в:
Касае се за задължително застраховане на застроени имоти – публична държавна (съответно публична общинска) собственост.
Необходимите средства за заплащане на застрахователните вноски (премии) се предвиждат по бюджетите на съответните органи на държавната и общинската власт.
В Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост се определят рисковете, срещу които се застраховат имотите – публична държавна собственост, като не се допуска самоучастие при задължителното застраховане на имотите срещу тези рискове. Характерно специално за застраховането на общинските застроени имоти е, че те задължително се застраховат, включително и срещу природни бедствия и земетресения.
Общинският съвет определя имотите – частна общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане. Кметът на общината определя вещите – общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане.
Застрахователните вноски се предвиждат по бюджетите на общината или на съответните организации и юридически лица на бюджетна издръжка, на които съответните имоти и вещи са предоставени за управление.
В Закона за общинската собственост е предвидено, че не се допуска самоучастие при задължителното застраховане на имотите срещу рисковете „природни бедствия“ и „земетресение“.
Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.